نام عمومی

زولدرونیک اسید ( Zoledronic acid)

نام تجاری

®Aclasta® ; Zometa

زولدرونیک اسید یک بیوفسفونات است که برای درمان تعدادی از مشکلات مختلفی که استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، تجویز می شود. این دارو برای درمان پوکی استخوان و جلوگیری از آسیب استخوان در افراد مبتلا به بیماری پاژه استخوان ، تجویز می‌شود.همچنین به عنوان درمانی برای افراد مبتلا به برخی از سرطان ها به منظور کاهش آسیب استخوان و سطح کلسیم خون، تجویز می‌شود.

پوکی استخوان بیماری است که باعث ترد و شکننده شدن استخوان می‌شود و استخوان‌ها را مستعد شکنندگی می‌کند.در طول عمر ما،بافت استخوان پیر دائما با استخوان جدید جایگزین می‌شود.همانطور که ما مسن‌تر شویم،تراکم استخوان ما کم می‌شود،زیرا استخوان‌ پیر سریع‌تر از این‌که استخوان جدید بتواند جایگزین شود،ازبین می‌رود.زولدرونیک اسید،سرعت مرگ استخوان پیر را کاهش می‌دهد و این باعث افزایش کلی تراکم استخوان می‌شود. 

در بیماری پاژه استخوان ، زولدرونیک اسید ، استخوان‌ها را قوی‌تر کرده و از ضخیم شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این عملکرد دارو به کاهش علائمی مانند درد، صدمه و شکستگی استخوان، کمک می‌کند.

در برخی سرطان‌ها،یک شکست شدید در استخوان ایجاد می‌شود و در نتیجه، کلسیم از استخوان خارج می‌شود و به خون تراوش می‌کند،که این منجر به افزایش سطح کلسیم در خون ( هایپر کلسمی ) می‌شود. زولدرونیک اسید به استخوان متصل می‌شود و باعث کاهش نرخ شکستگی استخوان می‌شود و این به تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از از دست دادن کلسیم، کمک می کند که این به نوبه خود باعث کاهش هایپرکلسمی ( سطح بیش از حد کلسیم در خون ) می‌شود.

این دارو در بیمارستان به صورت داخل وریدی تزریق می‌شود و طی درمان با آن باید چند لیوان آب بخورید تا بدنتان بدون آب نشود.

موارد منع مصرف

برای کودکان منع مصرف دارد ، دارو را از دسترس آن‌ها دور کنید.

این دارو برای خانم‌های باردار قابل استفاده نمی‌باشد.

اگر شما تحت درمان دندان هستید و به دندانپزشکی رفته‌اید یا جراحی دندان انجام داده‌اید،پزشکتان را از آن مطلع کنید و بگویید که چه داروهایی مصرف می‌کنید. ( دکتر سوشا )

نکاتی که قبل از مصرف زولدرونیک اسید باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست، و بعضی داروها نیز درصورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.در این صورت نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر در آینده‌ای نزدیک نیاز به درمان دندان دارید و اگر اخیرا دندانتان را چک نکرده‌اید.

اگر دچار مشکل قلبی هستید.

اگر مشکل کلیوی،کبدی دارید.

اگر در حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید. 

عوارض جانبی احتمالی

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

ورم ملتحمه، احساس سرگیجه، احساس مریضی،مشکلات دستگاه گوارش، سردرد، تب، درد، علائم شبیه سرماخوردگی، تغییرات در ریتم قلب ، تغییر در نتایج یک‌سری آزمایشات خون و تورم یا درد در محل تزریق

عوارض جانبی غیر رایج

درد در ران یا کشاله ران، شلی دندان ، درد فک با تورم و یا بی حسی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

( وب سایت دکتر سوشا )

 زولدرونیک اسید به جلوگیری یا درمان پوکی استخوان (بیماری است که در آن استخوان های نازک و ضعیف می شود و براحتی میشکند) در زنان یائسه  استفاده می شود (“تغییر زندگی، ‘پایان دوره قاعدگی  منظم) استفاده می شود. زولدرونیک اسید  همچنین برای درمان پوکی استخوان در مردان، و برای جلوگیری و یا درمان پوکی استخوان در مردان و زنانی که از گلوکوکورتیکوئیدها (یک نوع از داروهای کورتیکواستروئید که ممکن است پوکی استخوان شود) استفاده می شود

از این دارو جهت پیشگیری از حوادث اسکلتی در بیمارانی که دچار بدخیمیهای پیشرفته استخوانی هستند با دوز 4 میلی گرم هر 3 تا 4 هفته استفاده میشود هم چنین در دیگر اختلالات استخوانی که با افزایشTurn over استخوان همراه اند مثل بیماری پاژه استخوان و استئوپروز کاربر دارد.

فارماكوكينتيك

بعد از تجویز داخل وریدی این دارو بین 23 تا 55% دوز تجویزی به صورت تغییرنکرده در ادرار دفع می شود در حالی که مقدار باقی مانده عمدتاً جذب استخوانمی شود و به آهستگی حذف می شود.

کلیرانس کلیوی در بیماران مبتلا به اختلالات شدید کلیوی آهسته تر می باشد.

تداخل دارويي

همانند آنچه در مورد پامیدرونات توضیح داده شد و قبل و بعد از درمان با اسیدزولندرونیک مایع درمانی کافی و اطمینان از هیدراتاسیون کافی لازم و مهماست.

نام‌ تجاری       شرکت تولیدکننده      شرکت واردکننده

ویال آکلاستا 50میکروگرم/میلی لیتر 100 میلی لیتر NOVARTIS 

پودر قابل تزریق زومتا 4 میلی گرم    NOVARTIS 

ویال زولدرونیک اسید روناک دارو 4میلی گرم/5میلی لیتر     داروسازی روناک دارو 

منبع : مجله پزشکی وسلامت