استانها/ داروخانه

 وزیر بهداشت ضمن اشاره به تولید ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز مردم در داخل کشور،گفت: اگر نمی‌توانستیم این میزان دارو را در داخل کشور تولید کنیم، هزینه‌های حوزهسلامت چهار برابر می‌شد.به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وب‌دا، دکتر سیدحسن هاشمی در پیامی خطاب به داروسازان آورده است:

«یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

پنجم شهریور ماه مصادف با زادروز محمد زکریای رازی روز داروساز نامیده شده است. روزی برای قدردانی از نقش حیاتی و بی‌بدیل‌ جامعه داروسازان کشور در زنجیره خدمات سلامت.

اگر امروز ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز مردم در داخل تولید می‌شود، نشان از دانش و همت والای داروسازان عزیزمان دارد و همان‌طور که بارها تاکید کرده‌ام  اگر نمی‌توانستیم این میزان دارو را در داخل تولید کنیم، هزینه‌های حوزه سلامت چهار برابر می‌شد.

پس امروز فرصت مناسبی است برای گرامی‌داشت مقام دانشمندان، اساتید و تمامی داروسازان کشور، زنان و مردانی که واسطه شفای بیماران هستند و حاصل تلاش و زحمت ایشان، زنجیره درمان را کامل می‌کند.

نقل کرده‌اند رازی مردی خوش‌خلق و در تحصیل کوشا بوده، به بیماران توجهی خاص داشته و تا زمان تشخیص بیماری و درمان، دست از آن‌ها برنمی‌داشته است. همچنین رازی را نسبت به فقرا و بینوایان بسیار رئوف خوانده‌اند. این‌ها همان خلق‌وخو و مرام و مسلکی است که از جامعه داروساز کشور انتظار می‌رود.

با این امید که ادامه دهنده راه بزرگان این عرصه باشید و با هم‌افزایی علم و تجربه، بتوانید گام‌های بلندتری در حوزه دارو سازی بردارید، پنجم شهریور را به یکایک داروسازان شریف کشور تبریک می‌گویم.»

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو نیز ضمن گرامیداشت زادروز محمدبن زکریای رازی و روز داروسازی، در پیامی خطاب به جامعه داروسازی کشور گفت: «پنجم شهریور زادروز دانشمند بزرگ مشرق زمین، حکیم زکریای رازی که به عنوان روز داروسازی نامگذاری شده است، فرصتی مغتنم و مناسب برای یادآوری و درک اهمیت و جایگاه جامعه پر تلاش و توانمند داروسازان در تکمیل چرخه تأمین سلامت کشور است.

اینجانب ضمن گرامیداشت روز داروساز و تبریک آن به عموم داروسازان گرانقدر کشور در گذاری اجمالی اشک‌ها و لبخندهایی  را که این جامعه فرهیخته در سال‌های اخیر بویژه یکسال گذشته با آن مواجه بوده است را به انظار می‌گذارم.  

بی‌شک تلخ‌ترین خاطره‌هایی که اکنون و در این روز مهم ناگزیر به یادآوری آن هستم فقدان اساتید برجسته و بی‌چون و چرای داروسازی است؛ دانشمندان برجسته‌ای چون حسن فرسام و عباس شفیعی که زخم دریغ‌شان حالا حالاها در کالبد جامعه داروسازان التیام نخواهد یافت.

جامعه داروسازان کشور عزیزمان به خود می‌بالد که روز رقم‌ زده ‌شده به نام آنها، سالروز تولد فردی است که با تلاشی خستگی‌ناپذیر در راه گشودن افق‌های جدید و فراهم‌آوردن دستاوردهای مفید برای بشریت، از جان خود نیز دریغ نکرد تا بدین گونه نمادی از سخت کوشی و فداکاری طبیبان و دانشمندان این مرز و بوم باشد.

داروسازان گرانقدر ایران اسلامی با جمعیت قریب به ۲۰ هزارنفر که از نظر تعداد عددی کوچک و تقریبا پنج درصد جامعه پزشکی به حساب می‌آید، اما با کیفیتی غیرقابل باور هم بر اریکه علم، پیشاپیش دانشمندان دیگر کشورها ایستاده‌اند و هم در عرصه‌های صنعت، حضوری فعال و موفق دارند و پیوند تحسین برانگیز میان طب، صنعت و جامعه نتیجه همین توانمندی‌ها، تجارب و دانش ارزشمند آنان است، کم نبود شیرینی‌هایی که این متخصصین با تلاش‌های بی‌وقفه خود رقم زدند.

 باعث مباهات است که عنوان کنم توفیقات دولت تدبیر و امید در حوزه دارو همانند افزایش سهم بازار داروهای تولید داخل، کاهش میانگین اقلام داروهای وارداتی که منجر به صرفه‌جویی‌های ارزی قابل توجه کشور گردید؛  افزایش میزان صادرات دارویی و بسیاری افتخارات دیگر مرهون خدمتگزاری مشفقانه این جامعه شریف است.

از همه مهم‌تر نقش مهمی که داروسازان در اقصی نقاط کشور به عنوان واسطه شفا و مسکن آلام بیماران ایفا می‌کنند نیز بر کسی پوشیده نیست.

اینجانب ضمن پاسداشت روز داروساز، تداوم توفیق و سربلندی جمیع  همکاران گرانمایه خود را از خداوند متعال خواستارم.»